Trzy techniki druku

techniki druku

To, że na usługi firm poligraficznych jest dziś bardzo duży popyt, jest chyba jak najbardziej oczywiste. W zasadzie dziś możemy wydrukować wszystko i na wszystkim. Wyjątkiem jest tutaj chyba tylko woda. W związku z tym samo przez siebie rozumie się, że technik druku jest dziś naprawdę bardzo wiele. O jakich w związku z tym technikach mówimy? Otóż wyróżniamy tutaj trzy podstawowe techniki wydruku, a więc druk cyfrowy, offsetowy oraz sitodruk. Poniżej każdą z nich spróbowaliśmy krótko opisać, aby rozjaśnić wam wiedzę o technologiach stosowanych w nowoczesnym druku.

Sitodruk

Sitodruk to technologia bardzo prosta, choć wielu wydawać może się zupełnie inaczej. I tak cechą charakterystyczną tej technologii jest matryca przypominająca sito, przez które przelewa się farba. Warto mieć na uwadze, że sitodruk znakomicie sprawdza się w druku na nietypowych powierzchniach takich jak blacha, tektura czy choćby folia.

Druk offsetowy

Bardzo wielką popularnością pośród klientów cieszy się druk offsetowy, co też szczególnie dziwić nie może. Trzeba bowiem sobie otwarcie powiedzieć, że ta technika wydruku jest najbardziej opłacalna, kiedy mamy zamiar w krótkim czasie wydrukować dużą liczbę egzemplarzy. Wszystko dlatego, że koszty takiego druku spadają wraz ze wzrostem nakładu. Jeśli nakład nie jest duży, druk tą technologią się nie opłacą, gdy przygotowanie projektu trwa dość długo i jest zwyczajnie kosztowne.

Druk cyfrowy

Na koniec zostawialiśmy druk cyfrowy, który przez wielu uważany jest za najlepszy na rynku. Na pewno jest w tym sporo prawdy, ponieważ druk ten jest nie tylko szybki, ale i tani. Poza tym umożliwia personalizację wydruków, co dla wielu jest kluczową kwestią. Zaznaczmy jednak, że na tę technologię opłaca się stawiać tylko wtedy, kiedy decydujemy się na pojedyncze nakłady lub te nieprzekraczające kilkudziesięciu sztuk.

Tags:

About

View all posts by

POST A COMMENT

You must be logged in to post a comment.

One Response

  1. Andrzej says

    Według mnie najlepszą techniką druku jest druk offsetowy.