Jak dzielimy druk cyfrowy?

druk cyfrowy

To, że druk cyfrowy jest dziś pośród technologii druku najbardziej popularny, nie podlega żadnym wątpliwościom. Oczywiście ma on także i swoje wady, ale na pewno jego zalety znacznie je przerastają. Jeśli mówimy o technologii druku cyfrowego, nie można nie wspomnieć nic o jego podziale. I tak druk cyfrowy dzielimy na druk solwentowy i laserowy. Czym każda z technik się charakteryzuje i kiedy warto jest na nią postawić?

Druk solwentowy

Jeśli chodzi o druk solwentowy, wspomnijmy tutaj o tym, że najlepiej sprawdza się on przy wydrukach grafik, które będą narażone na działanie czynników atmosferycznych, a więc opadów czy słońca. Dlatego też do drukowania używa się tu atramentów rozpuszczalnikowych, które na stałe łączą się z powierzchnią. Nic w związku z tym dziwnego, że w takiej technologii przeważnie wykonuje się wydruki wielkoformatowe, a więc między innymi bilbordy czy banery.

Druk laserowy

Zupełnie inaczej prezentuje się druk laserowy, który stosowany jest do wydruków w mniejszym formacie, a więc ulotek, katalogów, wizytówek i innych tym podobnych materiałów poligraficznych. Trzeba otwarcie przyznać, że takie wydruki są naprawdę bardzo wysokiej jakości i drukowane są na znakomitym papierze.

Przy druku laserowym należy jednak spojrzeć na to, że nie zawsze jest on opłacalny finansowo. Otóż przy większych zamówieniach bardziej opłacalny będzie druk offsetowy. Jednak przy mniejszej liczbie egzemplarzy bez żadnych obaw postawić możemy na cyfrowy druk laserowy.

Tags:

About

View all posts by

POST A COMMENT

You must be logged in to post a comment.

2 komentarze

  1. Waldek says

    Ja dość często korzystam z obu form druku cyfrowego i w przypadku moich kampanii się one sprawdzają.

  2. Iza says

    Z całą pewnością jest to technika, która ma mnóstwo zalet. Jednakże nie można zapominać też i o druku cyfrowym.